„Women Go Tech“ alumnė Paulina Štreimikytė: apie inovatyvaus maisto startuolių kūrimą ir motyvaciją veikti 

Einanti prieš sistemą – taip save apibūdina „Women Go Tech“ programos alumnė Paulina Štreimikytė, kuri šiuo metu ne tik studijuoja doktorantūroje, bet taip pat yra gamybos ir inovacijų vadovė, vystanti tris inovatyvius maisto startuolius. Apie savo profesinį kelią ir motyvaciją veikti Paulina dalinasi su įvairių Lietuvos mokyklų moksleiviais supažindindama juos ne tik su šių laikų ir ateities profesijomis, bet ir patardama, kokie įgūdžiai jiems gali padėti pradėjus savo karjerą. 

Kokią pagrindinę žinutę norėjai perduoti savo pranešimu mokyklose?

Savo pranešimu mokyklose norėjau supažindinti moksleivius su specialybių gausa, kad jie suprastų, jog jų egzistuoja pačių įvairiausių – ne vien tik teisė ar medicina. Taip pat, kad mokslas – labai plati tema, reikalaujanti vis daugiau ir daugiau įgūdžių ir tarpdiscipliniškumo, todėl nebeužtenka būti tik vienos srities specialistu. Darbo rinkoje ypač svarbiais yra tapę IT įgūdžiai, kūrybiškumas, verslumo savybės. Kuo anksčiau pradėsim jas ugdyti, tuo bus lengviau mokėti prisitaikyti prie be galo greitai kintančio pasaulio ateityje. Žinoma, taip pat stengiausi moksleiviams perteikti, koks svarbus dalyvavimas įvairiose programose tokiose kaip Accelerator X, Turing Society, Erasmus for Young Entrepeneurship, ar technologijų kūrybos stovyklose (angl. hackathons). 

Vienu metu vystai net kelis inovatyvius maisto startuolius. Pasidalink savo patirtimi, kaip pavyksta visa tai suderinti ir iš kur semiesi motyvacijos ir įkvėpimo? 

Trumpai tariant – ne visada viskas pavyksta, bet svarbiausia dėliotis prioritetus ir nepamiršti laiko sau. Darbo planavimas ir jo laikymasis yra turbūt pagrindinis dalykas, kaip galima viska suspėti. Šiuo metu be startuolių veiklos yra dar ir doktorantūros studijos, kurios taip pat yra be galo įdomios! O kur dar ir keli tarptautiniai projektai…Pavyzdžiui, šiuo metu per „EIT Food RIS Consumer Engagement Labs“ projektą, kartu su mokslo institucija, gamintoju, prekybininku ir startuoliu (kuriame dirbu), dirbame ties inovatyvaus maitinimo produkto senjorams sukūrimu, kuris jau kitais metais turėtų pasirodyti IKI parduotuvių tinkluose. O motyvacija ir įkvėpimas dažniausiai ateina per keliavimą, bendruomeniškumą, darbą komandoje ir apskritai per žmones, nes bendravimas su jais yra kaip tam tikras knygų skaitymas – kiekvienas su savo istorija, patirtimis, kurios visos tokios skirtingos, bet labai įdomios.

Kas tave įkvėpė prisijungti prie projekto pranešėjų?

Turbūt ir pati būčiau norėjusi, kad kai buvau moksleivė kažkas būtų atėję iš šono ir pakvietęs kur nors dalyvauti toliau nei mano mokyklos ribos. Pati su startuoliais susipažinau tik baigusi bakalauro studijas, kuomet išvykau stažuotis į JAV. Manau, dalyvavimas hakatonuose, tarptautiniuose projektuose, būnant dar mokyklos suole, yra labai svarbu, nes tuomet tikslingai gali pasirinkti kryptį, kurios nori, ir siekti karjeros aukštumų. Tuo pačiu tai padeda mažiau „mėtytis“ savo mintyse: „O ko gi išties aš noriu gyvenime?“, kurios turbūt aplanko ne vieną jauną žmogų.

Kaip įgauti „super galių“ ir įveikti baimes ar stereotipus?

Manau, jog keliavimas vienam duoda labai daug pasitikėjimo savimi ir įkvepia motyvacijos. Kartas nuo karto atliekama savirefleksija irgi yra į naudą. Net jei iš pirmo žvilgsnio atrodytų neturi ką čia reflektuoti, bet tiesiog pakanka pasiimti popierių su tušinuku ir parašyti penkis dalykus, kodėl savimi šiandien didžiuojuosi. Kartais tai tiesiog būna labai paprasti dalykai, pvz. „Atsikėliau ne po trečio žadintuvo signalo, o po antro“, ir tai iš tiesų veikia. Taip pat labai padeda bendravimas su žmonėmis, kurie taip pat siekia panašių tikslų, kaip ir tu. O tokius žmones dažniausiai sutinki arba įvairiuose startuolių renginiuose, arba bendruomenėse, tokiose kaip pvz „Women Go Tech“. Nes tuomet supranti, kad jei jos gali, tai gali ir tu, ir visiems kartais nesiseka, tai yra visiškai normalu.

Kaip vertini mentorystę? Kokią mentorystės patirtį gavai įsitraukusi į „Women Go Tech“ mentorystės programą?

Turbūt svarbiausias dalykas, kurį gavau, tai besąlygiškas palaikymas. Būna dienų, kai kažko nespėji, kai atrodo, kad visus nuvili, ir kartais atrodytų nėra kuo pasigirt ar pasidžiaugti, bet vistiek tas palaikymas yra. O taip pat sustojimas ir pagalvojimas, kokiame taške jau esu, ko pasiekiau ir kur noriu eiti toliau. Kartais sustoti yra labai sveika. To ir išmokau iš „Women Go Tech“. 

Projektas “Empowering Young Women for the Future of Jobs” yra inicijuojamas „Women Go Tech“ ir „Junior Achievement Lietuva“ organizacijų bei finansuojamas „Coca-Cola“ įsteigto tarptautinio paramos fondas „The Coca-Cola Foundation“. Šiuo projektu siekiama paskatinti mokinius ugdyti verslumo kompetencijas, domėtis inovatyviomis profesinėmis idėjomis technologijų sektoriuje bei įtraukti daugiau mergaičių į mokomųjų bendrovių kūrimą.