„Women Go Tech“ alumnė Inga Langaitė: šiandien jaučiuosi esanti absoliučiai savo vietoje

Inga Langaitė Women Go Tech

Nors Women Go Tech alumnė Inga Langaitė niekada nesekė taisyklingo karjeros modelio, toks jos pasirinkimas — dirbti tai, kas skirtingais gyvenimo etapais atrodė įdomiausia, leido jai sukaupti įvairialypę patirtį ir atvėrė daug kelių. Nuo finansų iki mados verslo, nuo valdymo komandai hierarchinėje struktūroje iki savarankiško socialinio projekto vystymo ši plati Ingos įgūdžių bei žinių skalė padėjo jai išsigryninti ir kitą profesinę kryptį bei sėkmingai įsidarbinti technologijų industrijoje produktų valdymo (ang. Product Ownership) srityje.  

Kai pati buvau pokyčių kelyje, būčiau norėjusi vietoj populiarių šiandien sėkmės istorijų išgirsti daugiau pavyzdžių, jog viskas užtrunka. Ir net jei viskas dar nesiklosto lygiai taip, kaip planavai — nereiškia, jog reikia pasiduoti.

Inga iš savo patirties gali patikinti — nukrypimas nuo pirminio plano gali atvesti į įdomius atradimus. Ji pati užtruko ne vienerius metus, kol pagaliau surado poziciją, atitikusią jos lūkesčius ir kur ji galėjo panaudoti savo žinias. Women Go Tech programa buvo katalizatorius tuo metu vykusiems pokyčiams jos gyvenime. 

Inga, papasakok apie savo karjeros kelią iki dabartinės pozicijos.

Mano karjeros priešistorė be galo įvairi, tačiau labai vertinu kiekvieną savo darbinę patirtį. Nesivadovavau taisyklingu karjeros planavimo modeliu, visada ėjau ten, kur man buvo įdomu. Dėl to turiu patirties skirtinguose sektoriuose ir pozicijose, taip pat vadovavau nevyriausybinei organizacijai, kuri per 10 metų virto į socialinį verslą www.aukok.lt. Tad nors nuoseklumo ar vienos specializacijos mano karjeroje nėra, tai leido man įgyti plačios patirties. Toks horizontalus ėjimas, nesifokusuojant į vieną industriją, buvo ir pliusas, ir minusas ieškant naujo darbo — kai kur man trūko specifinės patirties, kai kur, atvirkščiai — darbdavius labai domino platus mano patirties spektras, galimybė suprasti skirtingas industrijas. 

Kas lėmė tavo norą profesiniams pokyčiams?

Pradirbusi 10 metų savo įkurtoje nevyriausybinėje organizacijoje, pradėjau save graužti — supratau, jog nusistovėjau, mano veiklą ėmė riboti ir Lietuvos geografija. Supratau, kad reikia proaktyvaus mano pačios žingsnio pokyčių link. Žinojau, kad noriu keisti darbą, bet reikėjo atsakyti į daug klausimų — kur tuomet sukti? Supratau, kad noriu vadybinės krypties pozicijos, tad reikėjo pasirinkti industriją. Jau turėjau šiek tiek patirties TECH srityje — buvau dirbusi Estijos IT kompanijoje ir aukok.lt  buvo infrastruktūrinis projektas, kurio metu įgijau žinių apie skaitmenines platformas. TECH sektorius mane traukė ir todėl, kad jis neatsiejamas nuo ateities specialybių, visos industrijos jau dabar yra paliestos technologijų. 

Kaip priėmei sprendimą pagalbos ieškoti mentorystės programoje?

Sužinojusi apie Women Go Tech programą, ji atrodė kaip vienas būdų, kur galėčiau greičiau suprasti, kaip man greičiau įsilieti į technologijų rinką. Jau programos pradžioje buvau gavusi pasiūlymą padirbėti su startuolio vystymu. Nors žinojau startuolių pirmų metų išgyvenimo statistiką, sutikau norėdama „pasimatuoti“ šią industriją. Norėjau pasitikrinti save — pavyzdžiui, ar rasiu kalbą su programuotojais, ar greit perprasiu technines subtilybes ir t.t. 

Kokia tavo patirtis bendraujant su mentoriumi?

Mano mentoriumi tapo Dalius Misiūnas, gerai žinomas ir išties puikus vadovas. Su juo bendravome apie klausimus, susijusius su mano atsakomybėmis startuolyje — aiškinomės, kaip galėčiau greičiau „įsivažiuoti“ į techninį darbą. Kartu jis nuolat kvestionavo šį mano norą pačiai nusimanyti apie techninius dalykus, užuot susikoncentravus į vadybinių įgūdžių gilinimą. Jo klausimai man labai padėjo nepasimesti. Kitas labai svarbus dalykas buvo jo palaikymas, kai pasakodavau apie skirtingus iššūkius. Jis padrąsindavo mane sakydamas, jog viską darau gerai, išryškindavo mano teigiamas savybes, kai imdavau savimi abejoti. Sulaukus teigiamų pastabų iš tokių kompetencijų turinčio žmogaus, tai tampa didele paskata drąsiau judėti pirmyn. 

Kokią vertę dalyviams, tavo nuomone, atneša Women Go Tech programa?

Pamenu, net dalyvaudama atrankoje galvojau, jog nesvarbu, ar pateksiu į programą, ar ne, vien šis faktas, jog rengiamos tokios iniciatyvos yra be galo džiuginantis. Labai tikiu tuo, kad tech industrijoje reikia daugiau moterų, eilė tyrimų rodo, kad įvairios (angl. diverse) komandos pasiekia geriausių rezultatų.  Čia yra sistemiškai nusistovėjusios bei vis dar išlikusios nuostatos ir paprasčiausia žmogiška inercija, kurios trukdo tiek pačioms moterims imtis drąsių pokyčių ir rinktis šią industriją, tiek ir čia dirbantiems samdyti moteris.

Todėl matau labai didelę pačios programos vertę. Norisi prisidėti prie programos ir būnant alumne — stengiuosi ir savo istorija dalintis plačiai, gal kažką įkvėpsiu, padrąsinsiu.

Daug duoda ir čia susikūrusi moterų bendruomenė, kurios visos nori kažką keisti savo profesiniame gyvenime. Tad ir pažinčių ratas čia yra svarbus — visas vienija panaši motyvacija — noras siekti, ieškoti sprendimų, patarimų, tapti šio pokyčio dalimi. Čia atsimenu puikiai tinkančia Madeleine Albright citatą „There is a special place in hell for women who don’t support other women.“

Papasakok, kaip tarp tavo pasirinkimų atsirado TECH produktų valdymo kryptis?

Iki produkto valdytojos (angl. Product Owner) pozicijos aš atėjau natūraliai atmetimo būdu. Padirbėjusi startuolyje verslo vystyme, kuriame reikėjo daryti įvairius dalykus, nuo teisinių klausimų, įmonės steigimo, iki diskusijų su partneriais ir derybų su tarptautiniais klientais, pamačiau, kad nors turiu vadybinių įgūdžių ir galiu būti skirtingose sferose, tačiau įdomiausia buvo susėdus su komanda tobulinti patį produktą. Kartu kvestionuodavome, išsikeldavome rizikas, matuodavome rezultatus — mane traukė ir techninė, ir produkto vystymo dalis. Nebuvau dirbusi produkto valdymo srityje technologijų kompanijoje, tad reikėjo daug užsispyrimo nepasiduoti ir rasti tinkamą įmonę ir produktą. Net iš HR specialistų buvau išgirdusi, kad tokio darbo negausiu, nes neturiu pakankamai patirties. Tačiau tie, kurie įžvelgė daugiau nei CV aprašymas, padrąsino nesustoti ir tai suteikė man vilties. Tad labai svarbu neabejoti, ko tu nori ir atkakliai to siekti. 

Kokios šiandien yra tavo, kaip produktų valdytojos, atsakomybės?

Šiuo metu dirbu su JAV klientais, kuriems vystome produktus. Dabartinėje savo rolėje aš vadovauju programavimo komandos darbui, dėlioju prioritetus, priimu produkto vystymo sprendimus iš galimų alternatyvų, užtikrinu, kad darbai būtų atlikti laiku ir „tilptumėme“ į biudžetą. Tiesiogiai bendrauju su kliento atstovu — tam, kad išsiaiškinčiau jų poreikius, gaučiau grįžtamąjį ryšį. Kartu su klientu planuojame produkto vystymą tiek ilguoju, tiek trumpuoju laikotarpiu. Mano sukaupta įvairi patirtis labai gerai pasitarnauja šioje pozicijoje — turiu gerą bendrą įvairių verslo procesų suvokimą, suprantu jiems kylančius iššūkius, žinau kaip komunikuoti skirtingus poreikius skirtingoms asmenybėms, kaip spręsti įvairias problemas, išskaidant jas į mažesnes dalis. Jei esi tai daręs vienoje industrijoje, mokėsi tai daryti ir kitur. Kai darbinausi, turėjau kelis darbo pasiūlymus.

Nors keli jų siūlė aukštesnę rolę ir galbūt būtų patenkinę mano asmeninę ambiciją kilti karjeros laiptais, visgi laikiausi savo tikslo, norėjau duoti sau šansą padirbėti su produktu.

Dabartinė įmonė, kurioje dirbu — dar ganėtinai jauna, mūsų komanda nėra labai didelė, tad čia galime betarpiškai bendrauti su visais, turime daugiau lankstumo, kartu reikia prisiimti ir daugiau atsakomybės, tad tai puiki vieta mokytis ir tobulėti. Buvau pirma priimta ir kurį laiką vienintelė moteris dabartinėje komandoje. Džiaugiuosi galėdama  įgyti tarptautinės patirties ir prisidėti prie globalaus produkto vystymo. Nepaisant iššūkių, kuriuos sprendžiant reikia gerokai palaužyti galvą, suklysti ir grįžti atgal, šiandien jaučiuosi esanti absoliučiai savo vietoje.

Daugiau Women Go Tech alumni istorijų