Pokalbis su mentore Gintare

Jau trečius metus „Women Go Tech“ programos mentorė, IT komandos vadovė įmonėje „Danske Bank“ Gintarė Katkevičienė dalijasi savo žiniomis kartu su mūsų programos dalyvėmis. Paklausėme Gintarės, kas sužavėjo ją žengti į IT sritį bei paprašėme jos papasakoti apie savo mentorystės patirtį.

 

– Gintare, kaip nusprendėte karjerą projektų valdyme pradėti būtent IT srityje?

 

Dar iki IT dirbau labai skirtingose srityse ir pradėjau atrasti savo kompetencijas projektų valdyme. Universitete studijuodama IT sistemų valdymą vis labiau supratau šios srities patrauklumą. IT leidžia kurti produktus su aiškia verte, spręsti problemas susidedančias iš daug kintamųjų ir tobulinti visuomenę moderniais sprendimais. Projektų valdymo patirtis ir universitete įgytos žinios tapo mano karjeros pagrindu ir suformavo mano motyvaciją.

 

– Ar tiesa, jog IT srityje iš tiesų laukiami įvairių gabumų ir profilių žmonės? Kaip ši įvairovė prisideda prie šio sektoriaus augimo?

 

IT projekto įgyvendinimui išties reikalingi labai įvairaus profilio ir skirtingų IT sferų specialistai. Ši specializacija skirtinguose projekto etapuose labai efektyviai augina visą sektorių. Atsakant į antrąją klausimo dalį, reikėtų paminėti, jog kiekvieną dieną yra laužomi IT sektoriaus stereotipai. Žmonės persikvalifikuoja iš pačių įvairiausių sričių, nes IT nebėra ta nepasiekiama sfera, kokia atrodė anksčiau. Ši naujų specialistų banga su savimi atsineša labai skirtingus požiūrius, sprendimus ir idėjas, kurios praturtina šią sritį ir užtikrina nuolatinį prisitaikymą prie pačių įvairiausių iššūkių.

 

Ar pati esate turėjusi mentorių/mentorę? Kokius iššūkius kartu sprendėte?

 

Oficialaus mentoriaus neturėjau, tačiau dauguma vadovų karjeros pradžioje užėmė šią rolę, tad tikrai galiu vadinti juos savo mentoriais. Kartu ieškojome kur yra mano stiprybės, kaip atlikdama savo užduotis darbe galiu auginti savo kompetencijas ir kitose srityse. Jie užtikrino man tvirtą pagrindą savo tikėjimu mano galimybėmis. Su jų pagalba žengiau per savo baimes ir greitai augau būdama ne savo komforto zonoje, bet su tvirtu užnugariu. Man buvo svarbu, kad vadovas tiki ir palaiko mane. Tai tikriausiai ir suformavo mano, kaip komandos vadovės, filosofiją. Aš tikiu kiekvienu savo komandos nariu ir leidžiu jiems augti žengiant į diskomfortą su mano užnugariu, net ir tada, kai jie šiek tiek netiki savimi. Aš stengiuosi juos supažindinti su jų stiprybėmis ir padedu atrasti, ką jie nori ir tikrai gali pasiekti. Kai man nusvirdavo rankos – atsiradavo žmonių, kurie jas pakeldavo, tad ir aš stengiuosi elgtis taip pat.

 

Kaip šią patirtį pritaikote dabar būdama mentorės rolėje?

 

Yra panašumų, bet mentorės ir ugdytinės ryšys yra labai kitaip įpareigojantis. Mes – ne draugai, aš ne mama, ne sesė, ne psichologė. Mes esame nepažįstami žmones. Per trumpą laiką turiu pastebėti to žmogaus stipriąsias puses ir padėti jas auginti. Stengiuosi užduoti tinkamus klausimus ir leisti žmogui paklaidžioti ir pagalvoti. Man patinka duoti žmogui erdvės pamąstyti, kas iš tiesų yra svarbu, ką ji moka ir kas jai patinka. Ar darbas yra tik pinigų šaltinis ar tai yra veikla, kuri gali įprasminti tave ir tavo stiprybes?

Man, kaip mentorei, labai smagu kartu ieškoti šių atsakymų, nes visos ugdytinės yra skirtingos ir negali taikyti vieno metodo. Viskas organiška ir kiekvieną kartą vyksta vis kitaip ir savitai. Iš anksto čia plano nepasiruoši. Labai smagu stebėti, kaip žmoguje įsižiebia ugnelė, bet manau, kad šiuo etapu mentorius yra labai svarbus, nes po pirmojo entuziazmo dažnai greitai nepavyksta ir realiai reikia pradėti dirbti, keistis ir atlikinėti papildomas užduotis. Mentorius yra tas žmogus, kuris besąlygiškai tave palaiko be išankstinio nusistatymo. Jis yra ugdytinės pusėje ir serga už jos sėkmę.

 

Kaip ir kodėl nusprendėte prisijungti prie „Women Go Tech“ programos?

 

Tikiu šios programos idėja ir vertybėmis. Man buvo labai svarbu, kad mane palaikytų ir padėtų atrasti kelią. Karjeros pradžioje esi pasimetęs ir nežinai nei ką tu nori daryti, nei ką tu iš tikrųjų sugebi.  „Women Go Tech“ sprendžia kelias problemas. Pirmiausia tai tas mentorystės ir paramos užtikrinimas, pagalba mezgant ryšius šioje labai plačioje sferoje. Kitos problemos yra šiek tiek jautresnės, bet neišvengiamos. Manau, kad ši programa padeda suprasti augančioms specialistėms, kad jos yra visiškai pilnavertės ir lygiavertės, o lipnios grindys ar stiklinės lubos kartais yra labiau įsivaizduojamos. Nėra skirtumo kokia tavo lytis. Mes visi galime būti dizaineriai, programuotojai ar vadovai. „Women Go Tech“ suburia tas moteris, kurios yra energingos, proaktyvios, nori keistis ir su mielu noru priima pagalba. Mentorius tik įgaliną šį augimą.

 

–  Ką per šį mentorystės laiką jums atnešė bendravimas su ugdytine?

 

Labai džiaugiuosi, kad šioje programoje dalyvauju jau trejus metus. Man ugdytinių pasiekimai yra iš dalies ir mano pasiekimai. Man labai gera prisidėti prie kito žmogaus tobulėjimo ir tai yra mano atidavimo visuomenei būdas. Išmokau kaip kurti keistą, netradicinį, bet tvirtą ryšį su nepažįstamu žmogumi. Rūpinausi, jaudinausi, sirgau, kad pasisektų. Bet labiausiai mane auginantis dalykas tikriausiai buvo pilnas atsakomybės pojūtis už savo veiksmus. Labai svarbu buvo atsakingai ieškoti tinkamų klausimų protingam paskatinimui lipti per save. Ieškodama šių klausimų tobulėju pati.