Interviu su Women Go Tech mentore Jovita Vedrickiene

Interviu su Women Go Tech mentore Jovita Vendrickiene

Women Go Tech mentorė Jovita Vedrickienė, pradėjusi savo kelią nuo matematikos studijų, šiandien vadovauja „Danske Bank“ Turto valdymo verslo analitikos komandai. Kalbantis su Jovita tampa aišku – duomenų analitika, jei tik sugebame ja tinkamai pasinaudoti, gali būti tikras žinių ir galimybių šaltinis tiek kasdieniame žmonių gyvenime, tiek verslo aplinkoje. Jovitos teigimu, šiais laikais technologijos yra taip pažengusios, kad ir nebūnant tech žmogumi, reikia žinoti gana daug, kad gebėtumėme priimti teisingus verslo sprendimus. 

Prisijungusi prie Women Go Tech mentorių, Jovita drąsina jaunas specialistes siekti savo profesinių tikslų ir augti #tech srityje. Šiandien dalijamės interviu su Jovita, kuriame ji ne tik papasakoja apie savo karjeros kelią, bet ir dalijasi savo patirtimi ir įžvalgomis apie tai, kaip atrasti sėkmę technologijose. 

Esate sukaupusi 12 metų patirtį finansų institucijose, modeliavimo ir verslo analitikos srityse. Koks buvo jūsų karjeros kelias? 

Pradžių pradžia turbūt buvo mano pirmoji mokyklinė meilė – matematika. Studijoms pasirinkau finansų ir draudimo matematikos specialybę, ketvirtame kurse atlikau praktiką „Lietuvos draudime“, kur ir prasidėjo mano karjeros kelias. Kelis metus dirbau čia aktuare, vėliau dar metus tobulinausi finansų srityje – Vlerick verslo mokykloje Belgijoje – ir jau beveik dešimt metų esu bankininkystės sektoriuje.

Didžiają laiko dalį mano darbai buvo apie kredito rizikos modelius, o prieš kelis metus įžengiau į investicijų pasaulį ir rūpinuosi analitikos sprendimais čia. Turbūt paprasčiausias karjeros apibendrinimas būtų – visada šalia buvo daug skaičių, duomenų, sprendimų, kaip tuos duomenis prakalbinti ir padėti skirtingiems verslo padaliniams išgirsti įžvalgas ir jas panaudoti, priimant verslo sprendimus.

Kas šioje srityje jus domina labiausiai bei skatina toliau gilinti savo ir komandos kompetencijas?

Per paskutinį dešimtmetį buvo nepaprastai įdomu stebėti, kaip keitėsi duomenų ir verslo analitikos pasaulis. Dabar kiekvieną sekundę kiekvienas mūsų veiksmas gali sugeneruoti begalę duomenų. Prieš dešimt metų vienas pagrindinių įrankių, dirbant su duomenimis, buvo Excel. Dabar milijono ten telpančių eilučių ir funkcionalumo gali nebeužtekti net ir gana paprastai analizei. Šiandien reikia daugybės technologinių sprendimų ir vis naujų įrankių, kad didžiuliai duomenų kiekiai būtų lengvai pasiekiami, greitai apdorojami ir išverčiami į modelius ar įžvalgas sprendimų priėmimui. Suvokimas, kad per ateinantį dešimtmetį viskas keisis ir tobulės dar greičiau, skatina nesustoti tiek pačiai, tiek skatinti augti ir tobulėti komandą.

Interviu su Women Go Tech mentore Jovita Vendrickiene

Esate minėjusi, kad save įvardijate kaip „tiltą“ tarp IT, analitikos ir verslo. Ar manote, kad ateityje gebėjimas pritaikyti žinias iš skirtingų sričių bus ypatingai svarbus? O galbūt užtenka gerai išmanyti vieną sritį? 

Manau, kad ypatingai svarbu gebėti suvokti ir spręsti problemą iš skirtingų perspektyvų. Esu mačiusi begalę projektų, kurie strigo dėl to, kad žmonės negalėjo susikalbėti – vieni kalbėjo labai technine kalba, kiti – verslo terminais. Vis dar dažnai girdžiu kolegas sakant: „Nesu tech žmogus, todėl toliau diskusijoje dalyvauti nebegaliu, ji per daug techniška.“ Žinoma, tikrai nereikia, kad skirtingų sričių specialistai būtų ir tech ekspertai arba atvirkščiai. Bet labai svarbu suvokti bendrus principus ir tendencijas, kaip ir kodėl dalykai susiję ir veikia, gebėti kalbėti bent bendriausiais skirtingų sričių terminais. Technologijos šiandien tiek pažengusios, kad ir nebūnant tech žmogumi, reikia žinoti gana daug, kad gebėtum priimti teisingus verslo sprendimus. Juk nebesakome: „Nesu tech žmogus, todėl nesinaudosiu kompiuteriu“.

Manau, kad riba, ką reiškia būti tech žmogumi, šiandieniniame pasaulyje gerokai toliau, ir linkėčiau tiems, kurie dar toli nuo technologijų, priimti iššūkį jas suprasti vis geriau ir įsileisti į savo kasdienybę.

Lygiai taip pat galioja ir atvirkštinis ryšys. Dažnai matau ir labai tech žmones, kurie kaip žuvis vandenyje jaučiasi algoritmuose, koduose, sistemose, sukuria įspūdingus techninius sprendimus, bet šie sukasi niekieno nenaudojami ir nesuprasti, nes nebuvo suprastas verslo poreikis.  O kartais reikia tiek nedaug – šiek tiek daugiau įsigilinimo, kitos srities supratimo – kad techniniais sprendimai nebūtų vien gražūs žaisliukai, bet tikras įrankis verslo tobulinimui.

Keliais sakiniais papasakokite, kokios yra pagrindinės šiandieninės jūsų pozicijos atsakomybės?

Esu atsakinga už turto valdymo verslo analitikos komandą Danske banke. Mūsų komandos tikslas – užtikrinti, kad kolegos, priimantys verslo sprendimus, galėtų juos grįsti lengvai prieinamais duomenimis ir įžvalgomis. Klausimai, kuriuos padedame atsakyti, analizuodami duomenis, gali būti įvairiausi: kokio profilio klientai įsigyja vienokį ar kitokį investicinį produktą ir kodėl, jei rinkai pasiūlome naują investicinį produktą, ar pritraukiame naujus klientus, ar esantys pakeičia savo seniau turėtus investicinius produktus, kur galėtume patobulinti investicijų procesą, kuriems klientams galimai reikia pagalbos procese, kokie svarbiausi mūsų valdomo portfelio rodikliai ir kas juos įtakoja ir panašiai.

Kaip ir mūsų programoje, taip ir savo komandoje viena jūsų atsakomybių yra kolegų tobulėjimas – kaip manote, kokie faktoriai lemia sėkmingą profesinį augimą, karjeros pagreitį ypač #TECH srityje? Ką stengiatės akcentuoti savo kolegoms?

Manau, kad verslo ir duomenų analitikoje, taip pat ir visoje tech srityje apskritai, labai svarbios savybės – proaktyvumas, žingeidumas, nuolatinis klausimas: kodėl yra taip ir kaip gali būti geriau? Juokais mėgstu sakyti, kad geras duomenų analitikas turi būti panašus į trimetį: klausti ir domėtis kiekviename žingsnyje. Dabartinės technologijos labai greitai kinta ir atsiranda vis naujų galimybių jas įgalinti, pagerinant procesus, klientų patirtį, verslo sprendimus. Labai svarbu spėti kartu su šiuo greitu srautu ir nenustoti domėtis.

Interviu su Women Go Tech mentore Jovita Vendrickiene

Aktyviai dalyvaujate mentorystėje, taip pat vedate turinio sesijas Women Go Tech ugdytinėms. Kas jus motyvuoja būti mentore? Galbūt turite patarimų kitiems žmonėms, galvojantiems apie mentorystę, bet nesiryžtantiems pradėti?

Dabar labai populiari dalijimosi ekonomika – dalijamės mašinomis, platformomis, netgi paskolomis. Mentorystė – dalijimasis patirtimi – šiandien dar nėra tokia populiari. Nors manau, kad kiekviename mūsų gyvenimo ir karjeros etape kiekvienas galėtume labai daug išmokti, turėdami mentorių – su jo pagalba galėtume atsakyti į begalę klausimų ir atrasti tobulėjimo galimybių. Pati tapusi mentore, pažinau šią mentorystės galią. Man pačiai labai smagu ir prasminga dalintis savo patirtimi, matyti, kaip mano ugdytinės atranda naujų dalykų, kaip žiba jų akys ir kaip jos negaili laiko ir jėgų, siekdamos tobulėti. Lygiai taip pat matau, kad žmonės, kurie yra mano mentoriai, kurie dalijasi su manimi, jaučia šią prasmę.

Dažnai atrodo, kad gal vėliau – dar pasitobulinsiu pats ir tada jau būsiu mentoriumi arba tada jau prašysiu mentoriaus pagalbos. Bet visų mūsų patirtys tokios skirtingos, kad čia ir dabar vienas kitam galime duoti labai daug.

Ko palinkėtumėte ar patartumėte žmogui svarstančiam apie karjerą verslo analitikoje?

Vėlgi – pirmiausia klausti. Kaip ir kiekvienoje srityje, verslo ir duomenų analitikoje, galima prieiti daugybę internetinių kursų, rinktis iš skirtingų mokymų, studijų. Daug žmonių jau praėjo šitą kelią, jau žino, kaip ši sritis atrodo kasdieniame darbe, kokie įrankiai, metodai svarbiausi. Gyvas patirties pasidalijimas visada padės susidėlioti žinias į gražias lentynėles, padės pamatyti tobulėjimo galimybes iš skirtingų kampų. Žinoma, svarbu ir nebijoti keisti, atrasti šitą karjeros kelią ir pasiruošti investuoti laiko ir jėgų mokantis ir tobulėjant. 

Skaitykite kitus interviu su Women Go Tech mentoriais