Interviu su Women Go Tech mentoriumi Vytautu Ašeriu

Interviu su Women Go Tech mentoriumi Vytautu Ašeriu_cover

Women Go Tech mentorius Vytautas Ašeris, šiuo metu vadovaujantis globaliam „Danske Bank“ Turto ir investicijų valdymo padaliniui Lietuvoje, įsitikinęs – mentorystė yra puikus įrankis, nes mokydamiesi vieni iš kitų mes galime išmokti žymiai daugiau. Prisijungęs prie Women Go Tech mentorių, Vytautas drąsina jaunas specialistes siekti savo profesinių tikslų ir augti, o mes šiandien kviečiame skaityti interviu, kuriame jis ne tik papasakojo apie savo karjeros kelią, bet ir pasidalijo savo patirtimi bei įžvalgomis, kaip atrasti sėkmę technologijose. 

Turite ilgametę patirtį IT rinkoje, o šiuo metu vadovaujate Danske Bank Turto ir investicijų valdymo padalinio Lietuvoje komandai. Koks buvo jūsų karjeros kelias iki dabar? 

Prisimindamas savo karjeros pradžią, galiu drąsiai teigti – labai dažnai geri dalykai gyvenime įvyksta atsitiktinumo dėka. Kuomet mano mama, paėmusi paskolą, nupirko ilgai lauktą kompiuterį, jo vaizdo korta buvo brokuota. Todėl, užuot su juo žaidęs kompiuterinius žaidimus, pradėjau mokytis savarankiškai programuoti (kartais – kurti ir ne visai draugiškas programas), dalyvauti įvairiose olimpiadose, o vėliau – dirbti programuotoju. 

Iki įsidarbinant Danske Bankpakeičiau kelias įmones. Manau, kad yra labai svarbu ir sveika įgyti patirties skirtingose įmonėse. Gana dažnai sutinku žmones, kurie, išdirbę daugelį metų vienoje įmonėje, ieškodami naujo darbo susiduria su problemomis, nes tenka keisti per ilgus metus nusistovėjusias nuostatas ir darbo metodus, kurie buvo savaime suprantami vienoje įmonėje, tačiau yra visiškai nesuvokiami kitoje. 

Žinoma, dirbant didelėje tarptautinėje kompanijoje, galima augti ir keisti savo darbų pobūdį bei atsakomybes jos viduje. Mano beveik keturių su puse metų darbo patirtis Danske Bank yra puikus to pavyzdys – tai, su kokiomis užduotimis dirbau pradžioje, ir tai, už ką esu atsakingas dabar, pasikeitė turbūt 80 procentų. Tad tokiu atveju, nėra būtinybės ieškoti naujos kompanijos, nes gali augti ir tobulėti toje pačioje įmonėje. 

Kas šioje srityje jus domina labiausiai bei skatina toliau gilinti savo kompetencijas?

Visuomet turėjau savo šiaurinę kryptį – norą pasiekti ir sukurti kažką naujo bei pasidalinti tuo su kitais. Darbas IT tai puikiai gali pasiūlyti, nes dirbdamas šioje srityje visuomet eini į priekį.

Buvimas vadovu niekada nebuvo mano siekiamybė pati savaime, man tai yra įrankis leidžiantis dalintis žiniomis ir padėti kitiems augti, o tai – vienas labiausiai motyvuojančių dalykų mano (kartais itin banalioje) kasdienybėje. 

Keliais sakiniais papasakokite, kokios yra pagrindinės šiandieninės jūsų pozicijos atsakomybės?

Dabartines mano atsakomybes galima išskirti į dvi dalis. Pirma dalis – Danske Bank Turto ir investicijų valdymo padalinio auginimas ir vystymas Lietuvoje. Siekiame, kad šis padalinys augtų tiek kokybiškai, tiek kiekybiškai (per porą metų užaugome iki 60 darbuotojų 7-iose komandose). Ieškome verslo analitikų, produkto savininkų, duomenų mokslininkų, Agile mentorių, investavimo specialistų, strategijos konsultantų ir pan. Antroji mano atsakomybių dalis – Agile brandos vystymas ne tik Lietuvą, bet ir Skandinaviją apimančiame Turto ir investicijų valdymo globaliame padalinyje, vienijančiame 1500 darbuotojų. Tai reiškia, kad kiekvieną dieną dirbu ir bendrauju su įvairiomis komandomis, itin skirtingos patirties ir specializacijos kolegomis. 

Kaip ir mūsų programoje, taip ir savo komandoje viena jūsų atsakomybių yra kolegų tobulėjimas – kaip manote, kokie faktoriai lemia sėkmingą profesinį augimą, karjeros pagreitį ypač #TECH srityje? Ką stengiatės akcentuoti savo kolegoms?

Galiu drąsiai teigti, kad man pasisekė, nes visuomet turėjau galimybę, formuojant komandas, rinktis iš stiprias technines žinias turinčių specialistų ir burti naujas komandas. Mano siekis visada yra skatinti kolegas domėtis universaliais įgūdžiais, kurie padėtų jiems kiekviename darbe ar net asmeniniame gyvenime, tokie, kaip pvz. emocinio intelekto vystymas. 

Tiek savo komandoje Danske Bank, tiek dėstydamas studentams Vilniaus Universitete, MIF Informatikos Institute, stengiuosi vadovautis požiūriu, kad mes labai daug galime išmokti vieni iš kitų, o ne iš vieno žmogaus (pvz. dėstytojo ar vadovo). Todėl, kai manęs klausia patarimo, kaip pagilinti vieno ar kito dalyko žinias, aš neretai tokį žmogų nukreipiu į kitą kolegą, su kuriuo galima pasikonsultuoti, susirinkti reikiamą informaciją ir taip įgyti norimą suvokimą naudojantis minios žiniomis” (angl. many-to-many learning approach), o ne vadovo žiniomis”. 

Aktyviai dalyvaujate Women Go Tech mentorystės programoje. Kas jus motyvuoja būti mentoriumi? Galbūt turite patarimų kitiems žmonėms, galvojantiems apie mentorystę, bet nesiryžtantiems?

Aš tikiu mentoryste ir noriu prisidėti prie įvairovės skatinimo technologijų sektoriuje. Manau, kad kiekvienas būdamas geras tam tikros srities specialistas, gali pasidalinti savo žiniomis ir patirtimi. Nereikia laukti, kol pasieksite savo karjeros piką (kai būsite ne tik geras, bet puikus specialistas), kad galėtumėte būti mentoriumi kitiems, nes tikrai galite padėti augti kitiems čia ir dabar.

Interviu su Women Go Tech mentoriumi Vytautu Ašeriu_cover

Ko palinkėtumėte ar patartumėte žmogui svarstančiam apie karjerą technologijose? Nuo ko pradėti?

Imantis naujų dalykų visuomet pravartu pasikonsultuoti su toje srityje patyrusiu žmogumi. Women Go Tech“ būtent tai ir suteikia – kolegą, draugą, žmogų, kuris kai kuriuos iš tų dalykų jau praėjo, ir gali patarti, pasidalinti patirtimi. Man regis, šis procesas labai panašus į bėgimą – galime pradėti bėgioti nieko neskaičius, nieko nesiruošus ir, tikėtina, save palengva žaloti, arba galime susirasti draugą, kuris jau daugelį metų sėkmingai bėgioja ir padės mums suprasti, kaip bėgioti sveikai, sau nekenkiant. 

Kalbant apie karjerą, visuomet siūlau neturėti karjeros plano, o susidaryti savo tobulėjimo (angl. development) planą. Neretai žmonės, susifokusavę į konkrečios pozicijos siekimą, užsiblokuoja ir apriboja save. Tad verčiau turėti savo tobulėjimo planą, kuriame būtų sąrašas norimų įgyti kompetencijų bei gebėjimų. Ir svarbiausia – ne vien profesinių, bet ir žmogiškųjų.

Žingsnis po žingsnio eidami savo tobulėjimo keliu, jūs tikrai atrasite tas karjeros kryptis, kurios leis atskleisti savo potencialą. 

Taip pat, linkėčiau kiekvienam nebijoti išnaudoti atsirandančių naujų galimybių. Suprantu, kad ne visada gyvenimo aplinkybės leidžia mums būti oportunistais, stveriančiais kiekvieną pasitaikiusią progą, bet tuo pačiu pamatuota rizika išnaudojant naujas galimybes gali atverti iki tol nepažintus horizontus. 

Įvairovės organizacijose tema jums tikrai nėra svetima. Deja, neretai ji vis dar įgyvendinama labiau teoriškai, nei praktiškai. Jūsų manymu, kodėl įvairovė turėtų rūpėti kiekvienam vadovui ir darbuotojui? 

Neretam iš mūsų trūksta empatijos ir, kai patys nesame mažuma, labai lengva užsimiršti ir nepagalvoti apie kitus žmones, esančius šalia. Manau, kad įvairovė yra būtina sėkmės dedamoji, tačiau vien jos nepakanka, nes jeigu įmonėje nėra įtraukties, anksčiau ar vėliau prasideda problemos. Svarbu, kad visi komandos nariai būtų įtraukti – kiekvienas būtų išgirstas ir išklausytas.

Įvairovės ir įtraukties sintezė sukuria sąlygas įmonės sėkmei, įgalina komandas mąstyti kūrybiškai ir kurti inovatyvius produktus, o visa tai didina įmonės konkurencinį pranašumą, kuris svarbus kiekvienam vadovui bei darbuotojui. 

Kaip vertinate įvairovę technologijų kompanijose Lietuvoje ir globaliai? 

IT sektorius turi dar daug potencialo diegti lygių galimybių, įvairovės ir įtraukties principus. Nors vis dar pastebimas lyčių atotrūkis, tačiau situacija kiekvienais metais gerėja. Danske Bank“ nuosekliai rūpinamės įtraukties programomis, stengiamės būti kuo labiau skaidrūs ir klausytis darbuotojų nuomonės. Džiaugiamės, kad esame už tai įvertinti ir, prisijungę prie „Lygių galimybių sparnų“ standarto (iniciatyvos, kuria siekiama įmones bei organizacijas paskatinti įsipareigoti užtikrinti lygias galimybes darbo aplinkoje), šiais metais gavome visus tris sparnus. Žinoma, visi turime kur pasistengti ir dar turėsime įdėti daug sąmoningo darbo, kad priartintume siekiamybę prie realybės, bet, vertindamas įvairovės ir įtraukties situaciją bendrai, matau pozityviai nuteikiančius pokyčius.