Interviu su Women Go Tech mentoriumi Jonu Lukošiumi

Women Go Tech“ mentorius ir TransUnion“ padalinio Lietuvoje vadovas Jonas Lukošius , yra sukaupęs daugiau nei 15 metų patirtį verslo procesuose ir žmonių ugdyme. Nuo pokyčių valdymo iki vadovavimo skirtingų šalių komandoms – Jono turimos žinios ir kompetencijos yra neįkainojama dovana kiekvienam jaunam specialistui. Todėl be galo džiaugiamės, kad prisijungęs prie Women Go Tech“ mentorių, jis toliau skatina ir motyvuoja programos ugdytines drąsiai žengti savo pasirinktu technologijų keliu. Šiandien kviečiame skaityti interviu, kuriame Jonas pasidalijo įžvalgomis apie talentų pritraukimą technologijose ir savo mintimis apie mentorystę bei mokymąsi. 

Prieš daugiau nei 8 metus pradėję savo veiklą nuo vos kelių darbuotojų komandos „TransUnion“ išsiplėtė iki daugiau nei 200 žmonių kolektyvo. Esant tokiam dideliam įmonės augimui, kaip pavyksta pritraukti ir išlaikyti talentus? Su kokiais iššūkiais susiduriate ir kokias tendencijas pastebite šioje srityje?

Mes labai daug dėmesio skiriame savo vidaus kultūrai ir bendruomeniškumo kūrimui. Mums svarbu, kad darbuotojai jaustų, kad į jų poreikius yra atsižvelgiama, jie yra vertinami ir gali įgyvendinti savo karjeros tikslus. Tokios vidinės kultūros kūrimas ir palaikymas mums padeda išlaikyti darbuotojus ir skatinti juos siekti karjeros būtent „TransUnion“ įmonėje.

Išties, turime nemažai darbuotojų, kurie dirba vos ne nuo pirmųjų įmonės įkūrimo dienų Lietuvoje. Dalis jų tapo komandų vadovais, kurie padeda ugdyti naujai prisijungiančius talentus. 

Pritraukti jaunus specialistus mums padeda ir patys darbuotojai – jie rekomenduoja savo draugus ar pažįstamus. Taip pat mes bendradarbiaujame su įvairiomis švietimo bei mokymosi institucijomis, kaip Kauno technologijų universitetas, Kauno kolegija, Coding School. Sudėtingiausia yra rasti aukštos IT kvalifikacijos darbuotojų, nes paklausa rinkoje yra didesnė nei tokių specialistų pasiūla, todėl samdydami darbuotojus, orientuojamės į jaunus talentus, kuriuos ugdome įmonės viduje. 

„TransUnion“ dirba iki kelių šimtų specialistų, atsakingų už visą spektrą funkcijų – nuo klientų aptarnavimo iki programinės įrangos kūrimo. Kokios rūšies specialistų trūkumą matote? 

Sunku išskirti konkrečias pozicijas, nes viskas priklauso nuo verslo tikslų, bei poreikių, tačiau pastebėjome, kad darbuotojų rinkoje yra nemažas trūkumas testavimo specialistų – jų mokymo įstaigos neruošia, todėl patys ėmėmės veiksmų ir įmonės viduje įkūrėme TUTA (TransUnion Test Academy). Šių metų pavasarį priėmėme jau trečią studentų kartą ir, šįkart, į atranką kvietėme ne tik esamus „TransUnion“ darbuotojus, tačiau ir norinčius mokytis jaunus žmones ne iš įmonės vidaus. Džiaugiamės, kad TUTA dėka mūsų patyrę specialistai gali dalintis sukauptomis žiniomis ir taip perduoti savo ilgametę patirtį mažiau patyrusiems. 

„TransUnion“ yra įsteigę darbuotojų rengimui skirtas akademijas (TUTA – testuotojų ir DBA – duomenų bazių administratorių), kuriose darbuotojai gali gilinti savo profesines žinias. Kokią vietą „TransUnion“ kompanijoje užima mokymasis ir profesinis tobulėjimas?

Esame įmonė, tikinti, kad mūsų darbuotojai nori augti ir tobulėti, o mūsų darbas yra užtikrinti sąlygas ir galimybes jiems tą padaryti. Dėl to, esame labai tikslingai apibrėžę galimus karjeros kelius įmonės viduje, tiek vertikalios, tiek horizontalios karjeros, o kiekvienas darbuotojas turi suderintą metinį kvalifikacijos kėlimo planą – tam „TransUnion“ įmonė skiria 40 valandų per metus. Vien praeitais metais mūsų darbuotojai sudalyvavo daugiau kaip šešiasdešimtyje įvairių konferencijų ir mokymų, ne tik Lietuvoje, bet ir tokiose šalyse, kaip Amerika, Anglija, Norvegija, Lenkija, Ispanija ir Pietų Afrika.

Kokią matote tokių mentorystės programų kaip Women Go Tech arba mentorystės plačiąja prasme naudą? Kas jums yra mentorystė? 

Mums mokymasis yra natūralus procesas, todėl džiaugiamės galėdami pasidalinti savo žiniomis ir padėti jaunoms specialistėms tobulėti IT srityje. Stereotipų yra daug ir įvairių, tačiau mes labiau tikime kompetencijomis.

Vien mūsų įmonėje dirba apie 40 proc. moterų ir šis procentas yra gan didelis (ir neįprastas) IT sektoriuje Lietuvoje, o gal net ir pasaulyje. 

Kai esi sukaupęs nemažą patirtį savo darbo sferoje, ateina noras ir poreikis, naudojantis šiomis žiniomis, padėti karjeros siekti mažiau patyrusiems specialistams. Ir iš pačios mentorystės galima labai daug išmokti – ugdydamas kitą, ugdai ir save, todėl tobulėjimas yra abipusis.