Indira Gandhi – geležinė Indijos ledi

Women Go Tech programos vadovė Diana Česonytė, pasitikusi Naujuosius metus tolimojoje Indijoje, parvežė mums ne tik įspūdingų pasakojimų apie šią šalį, bet ir supažindino mus su Indiros Ganghi istorija, kurią išgirdo lankydama Indiros Gandhi Memorial Museum. Nors Indira buvo laikoma viena įtakingiausių pasaulio moterų, valdžiusi savo šalį ir stovėjusi šalia to meto politikos galingųjų, apie ją žinome tikrai ne pakankamai.

Kas buvo Indira Gandhi? 

Indira Gandhi buvo pirmoji ir iki šiol vienintelė Indijos ministrė pirmininkė moteris. Ji šalį valdė penkiolika neramių metų ir neretai buvo vadinama ir imperatore, ir deive, ir demone – Indira nevengė priimti nepopuliarių sprendimų ir šalyje, kurioje vyravo religinė nesantaika, ji buvo lygiai taip pat nekenčiama kaip ir dievinama. Vis tik nuo jos mirties praėjus daugiau nei 35 metams, dauguma Indijos gyventojų ją vis dar laiko viena geriausių ministrių pirmininkių Indijos šalies istorijoje. Viena aišku – Indira Gandhi tikrai buvo ypatinga lyderė ir jos gyvenimo istorija bei asmeniniai pasirinkimai verčia susimąstyti ir šiandien. 

Vaikystė ir šeima 

Indira Gandhi gimė 1917 m. lapkričio 19 d. vienoje iš šiaurinių Indijos valstijų, Utar Pradešo, Allahabado mieste, šeimoje, kurioje beveik visi buvo garsūs politikai. Jos senelis Gandhi Motilal Nehru buvo vienas iš Indijos nacionalinio kongreso lyderių, tėvas – Jawaharlalas Nehru, pirmasis Indijos ministras pirmininkas (1947–1964). Įdomu tai, kad Indiros Gandhi motina Kamala  ir jos senelė Svarup Rani Nehru taip pat dalyvavo Indijos politiniame gyvenime. Indira Gandhi augo apsupta garsių šalies žmonių, ir dar būdama vaikas, ji sutiko ir tautos tėvu vadinamą Mahatmą Gandhi. Beje, vienodos pavardės – tik sutapimas, jie nebuvo susieti giminystės ryšiais. 

Indira Gandhi augo apsupta stiprių vyrų – tėvo, senelio, pusbrolių – ir visuomet stengėsi jiems prilygti. Nuo mažens klausydama suaugusiųjų pokalbių apie politiką, ji pati ugdė savo oratorystės įgūdžius sakydama įkvepiančias kalbas kitiems vaikams. 

Nors Indira Gandhi tėvas, aktyviai dalyvavęs kovoje dėl Indijos nepriklausomybės, daug laiko praleisdavo toli nuo šeimos ir vienu metu buvo net įkalintas, jis daug dėmesio skyrė dukros išsilavinimui. Yra išlikę daugiau nei 200 laiškų, kuriuos jis rašydavo savo dukrai būdamas nelaisvėje. Laiškuose jis dalinosi su dukra savo politinėmis bei filosofinėmis pažiūromis, abejonėmis ir viltimis ateičiai. Vėliau, Indira Gandhi ne tik tapo asmenine tėvo patarėja, turinčia daug politinės galios, bet ir užėmė ministro pirmininko postą po jo mirties.

Politinė lyderė 

Valdydama šalį itin neramiais laikais, Indira Gandhi buvo dažnai lyginama su Margaret Thatcher ir vadinama Indijos geležine ledi. Išgyvenusi vidines partijos kovas, karą su Pakistanu ir neramumus šalyje, ji buvo kietos rankos šalininkė. Nors Indira neabejotinai turėjo milžinišką indėlį Indijos tapimui vieninga šalimi, vis dėl to kai kurie jos sprendimai tokie kaip gimstamumo mažinimas priverstinai sterilizuojant, cenzūros įvedimas ar opozicijos lyderių įkalinimas, buvo vertinami nevienareikšmiškai ir didino jos politikai nepritariančių gyventojų skaičių. 

Opozicija jai vis stiprėjo ir ji ne vieną kartą sulaukė grasinimų susidoroti. Ji buvo nužudyta savo pačios sargybinių iš keršto – nes sikhams siekiant autonomijos ir užėmus Auksinę šventyklą, ji davė įsakymą nužudyti sikhų teroristus. Milijonai žmonių atėjo atsisveikinti su Indira ir jos gedėjo tiek to meto Sovietų Sąjunga, amerikiečiai, bet ir visas likęs pasaulis. 

I am here today, I may not be here tomorrow. But the responsibility to look after national interest is on the shoulders of every Indian citizen. Nobody knows how many attempts have been to shoot me, lathis have been used to beat me. In Bhubaneswar itself, a brickbat hit me. They have attacked me in every possible manner. I do not care whether I live or die. I have lived a long life and I am proud that I spent the whole of my life in the service of my people. I am only proud of this and nothing else.

Ištrauka iš paskutinės Indira Gandhi kalbos, 1984 m. 

Indira Gandhi požiūris į lyčių lygybę

Nors Indira nekalbėjo itin daug apie moterų padėtį, yra išlikusios jos mintys, kurios padeda susidaryti aiškesnį vaizdą į jos požiūrį lyčių klausimais. Pavyzdžiui, 1974 m. kalbėdama apie moterų išsilavinimo vertę, ji sakė: „Kad Indija taptų tokia, kokios mes norime, modernios, racionalios visuomenės šalimi, kuri tvirtai remiasi tuo, kas geriausia mūsų senovinėje tradicijoje ir žemėje, mes turime turėti mąstančią visuomenę, mąstančias jaunas moteris, kurios ne aklai priima viską, kas ateina iš kitur, bet klauso, nagrinėja ir tada sprendžia – priimti ar atmesti. Štai tokio mes norime švietimo, tokio, kuris padėtų mūsų jaunimui prisitaikyti prie kintančio pasaulio ir įnešti į jį savo indėlį“.

Indiros buvimas valdžioje neabejotinai prisidėjo prie didėjančio Indijos moterų pasitikėjimo, vis dėl to, turbūt būtų naivu tikėtis, kad Indira to meto politikoje galėjo kardinaliai pakeisti Indijos moterų padėtį. Reikia nepamiršti, kad šalį nuolat krėtė tiek religiniai, tiek politiniai neramumai, todėl šalies vienijimas buvo svarbiausias jos uždavinys.

 

I shall continue to serve until my last breath and when I die, I can say, that every drop of my blood will invigorate India and strengthen it. I hope that youth, women and others, will all think together. They should shoulder the responsibility and it cannot be done by accepting others as leaders. Leaders come and go…

Ištrauka iš paskutinės Indira Gandhi kalbos, 1984 m. 

Indira Gandhi palikimas

Visas Indiros gyvenimas – tai simbolis stiprios moters neleidusios vyravusiems to meto įstatymams ar susiformavusioms normoms stabdyti jos nuo pasirinkto kelio siekimo. Indira buvo itin kompleksiška asmenybė ir jos gyvenimas tikrai negali būti vertinamas vienareikšmiškai. Kita vertus, mūsų nuomonė labai priklausys nuo to, kokį vertinimo pjūvį rinksimės – politinį ar žmogiškąjį. Turbūt daugelis politikos apžvalgininkų pritars, kad jos politinis palikimas yra prieštaringas – viena vertus ji padarė labai daug, kad šalį modernizuotų, kita vertus, siekdama sukaupti kuo daugiau valdžios savo rankose, ji paliko Indiją su susilpnėjusiomis centrinės valdžios institucijomis, kas lėmė nestabilumą ir neramumumus šalyje besitęsiančius po jos mirties. Tačiau kalbant apie Indirą kaip asmenį, atsiribojant nuo jos politinio vaidmens, matome be galo drąsios ir labai ryžtingos moters lyderės portretą, kuris nepalikdavo abejingų.